A 2020-as években a környezet védelme talán minden eddiginél hangsúlyosabb szerepet kap majd. Ez nem is csoda, hiszen riasztó adatok sora jelenik meg arról, milyen mértékben szennyezzük és terheljük meg bolygónkat. Ha unokáink számára is élhető és egészséges területként szeretnénk megőrizni Földünket, akkor mindenkinek ki kell vennie a részét a környezet védelméből.
A környezetvédelmi szempontokat ráadásul az élet szinte minden területén figyelembe tudjuk venni és szem előtt tudjuk tartani, nem kivétel ez alól az sem, amikor épp konténerbe gyűjtjük a szemetet.
Amikor szelektíven, gondosan szétválogatva töltjük konténerbe a hulladékot, akkor lényegében ugyanazt csináljuk nagyban, mint amikor szelektív kukákba dobjuk a műanyagpalackot, a tejesdobozt vagy a borosüveget.
Ezzel a módszerrel nagy mértékben tudjuk védeni a környezetet, és alig kerül több energiánkba, mintha csak úgy fognánk és vegyesen beledobálnánk minden hulladékot a hatalmas konténerbe.
Még jobban járunk akkor, ha még a konténerrendelés előtt válogatjuk szét a szemetet. Így nemcsak gyorsabban helyezhetjük a konténerbe a szemetet – időt és pénzt spórolva ezzel – hanem a szemét pontos mennyiségét, nagyságát is jobban látjuk. Ennek köszönhetően még inkább meg tudjuk ítélni, hány darab illetve milyen típusú konténerre lesz szükségünk.
A szétválogatás mellett az is különösen fontos, hogy a felgyülemlett hulladékot mindig az érvényben lévő szabályoknak és előírásoknak megfelelően szállíttassuk el. Szenteljünk külön nagy figyelmet a veszélyes illetve mérgező hulladéknak!
A különböző vegyi anyagok, festékek, háztartási gépek, akkumulátorok, gumik elszállítása még több körültekintést igényel. Az, hogy az elszállítás szabályszerűen történjen, mindannyiunk érdeke. Elég csak arra gondolni, hogy ezek a hulladékok az emberi élet minőségét is veszélyeztethetik – nemcsak az élővilágra, állatokra, növényekre jelenthetnek súlyos kockázatot, hanem az emberi egészségre is!
Ha építkezéskor, lomtalanításkor, kertrendezéskor, gallyazáskor, kaszáláskor szétválogatjuk a keletkezett hulladékokat, akkor azt is biztosítjuk, hogy az újrahasznosítható szemét a megfelelő helyre kerüljön és más formában ismét hasznos anyaggá váljon, azok a hulladékok pedig, melyek nem újrahasznosíthatók, szintén a rendeltetésszerű helyen landolva ne terheljék tovább nagy mértékben a környezetet.
Ne feledjük, hogy azért a szemétért, amit mi állítunk elő, mi termelünk, mi tartozunk felelőséggel is. Csak egy kis időráfordítás szükséges részünkről ahhoz, hogy szemetünkkel ne szennyezzük a környezetünket, épp ellenkezőleg: annak nagy részét újrahasznosítva még profitáljon is belőle bolygónk és mi magunk is! A következő generációk hálásak lesznek majd nekünk azért, hogy még a szemetünkre is odafigyeltünk!
A Hulladékok fajtáiról ITT OLVASHAT bővebben.