Az akkumulátor elszállítása bizony nem egyszerű feladat. Hiszen, ha már az akkumulátor kiszolgált és az autóban már nem vesszük hasznát, nem dobhatjuk csak úgy el. Leginkább azért nem, mert számos a környezetre nagyon is ártalmas anyagot találunk benne.
Ólmot, higanyt, kadmiumot, cinket és nikkelt is tartalmaz, nem véletlen tehát, hogy az akkumulátor hulladékként való begyűjtésére, tárolására és kezelésére különleges jogszabályok vonatkoznak.
Az ólom például különösen veszélyes az emberre nézve. Ha például az akkumulátorban lévő ólom a szervezetbe jut, akkor sajnos nem távozik onnan egykönnyen. Az ólomra jellemző lassú kiválasztódás következtében felhalmozódhat az emberi testben: elraktározódhat a májban, a fogakban és a csontokban is.
Ez pedig könnyen betegségek kialakulásához vezethet, olyan súlyos szervi bajokhoz is, mint a májkárosodás, vörösvérsejtek roncsolódása, gyomorbetegségek. Ezért már akkor is igencsak érdemes vigyázni az akkumulátor környezetében, ha autót szerelünk, bütykölünk, vagy akkumulátorcserét végzünk.
Ha az akkumulátor elhasználódott és már szemétként tekintünk rá, semmiképp se dobjuk a háztartási szemét közé. Ne nyitogassuk, ne szedjük szét, se tűzbe, se vízbe ne rakjuk. Amig nem szállítjuk el az akkumulátort biztonságos helyre, semmiképp ne tároljuk ott, ahol esetleg gyermekek is hozzáférhetnek!
Az akkumulátorok szállításával általában a konténeres cégek sem foglalkoznak, hiszen az akkumulátor veszélyes hulladéknak minősül. Így azt nekünk magunknak kell visszavinni egy akkumulátorokra is szakosodott kereskedőhöz. A nem használt akkumulátort a gyártó is köteles visszavenni!
Amikor az akkumulátor értő kezekbe és megfelelő hulladékfeldolgozó telepre kerül, a különböző modern eljárásoknak köszönhetően visszanyerik belőle az ólmot illetve a műanyagot is, ezeket az anyagokat az ipar újra fel tudja használni. Azzal, hogy az akkumulátort elkülönítve az erre a célra rendszeresített begyűjtőhelyekre adjuk le, ahhoz is hozzájárulunk, hogy ne kallódjon el és hogy semmiképp se tudjon a környezetre káros hatást gyakorolni.
A benne lévő veszélyes anyagok így nem terhelik élővilágunkat, nem jelentenek veszélyt se növényre, se állatra, se emberre. Épp ellenkezőleg! A különböző fejlett technikáknak hála még hasznosítani is tudják a benne rejlő értékes ám de veszélyes anyagokat.